image description
image description

Sâmbătă, 8 august, la Ineu, va avea loc finala amplei manifestări organizată de Centrul Cultural Judeţean Arad, Consiliul Judeţean Arad şi Primăriile Vârfurile, Şeitin, Sebiş şi Ineu. Etapele zonale s-au derulat pe parcursul lunilor iunie şi iulie cu scopul de a stimula valorile autentice, de a promova folclorul arădean şi tinerele talente, de a revitaliza activitatea artistică tradiţională în spaţiul rural şi urban, de a pune în valoare marile vetre folclorice arădene: Valea Crişului, Ţara Zărandului, Valea inferioară a Mureşului, Câmpia Aradului şi Bazinul Crişului Alb.

În Parcul Central din Ineu, sâmbătă la ora 16:00 vor evolua formaţiile de tineret care s-au calificat în finală, iar de la ora 18:00, se vor întrece ansamblurile folclorice, formaţiile de dansuri, soliştii vocali şi instrumentişti incluşi în categoria seniorilor. La ambele secţiuni se vor acorda trofee, premii, menţiuni şi premii speciale cu o valoare consistentă.

Mai multe detalii veţi putea afla mâine (joi), în jurul orei 9:30, dintr-un interviu telefonic în direct realizat de Daniela Băcilă cu directorul Centrului Cultural Judeţean Arad –  Ana Maria Dragoş, care ne-a pus la dispoziţie şi lista partipanţilor:

  • Formaţia de dansuri “Junii Ţării Zărandului  ”
  • Formaţie de dansuri, ,Codreni Hăşmaşului”
  • Ansamblul de dansuri  “Druscelele “ Bîrsa
  • Ansamblul de dansuri ,,Codrenii”  din Groşeni
  • Formaţie de dansuri ,,Păstrătorii tradiţiilor” din Şicula
  • Grup vocal ,,Păstrătorii tradiţiilor” din Şicula
  • Solist vocal  Mădălina Matcău
  • Solist instrumentist  Miclea Lucian Iulia
  • Ansamblul de cântece şi dansuri   “Păstrătorii tradiţiei ” din Pecica
  • Grup de dansatori,,Zorile” din Felnac
  •        Grup de dans  Păstrătorii tradiţiei ” din Pecica
  • Ansamblul de cântece şi dansuri “FLORILE MUREŞULUI” din Vladimirescu
  • Ansamblul de cântece şi dansuri ”JUNII CETĂŢII DEZNA” din Dezna
  • Ansamblul folcloric ”ZĂRANDUL” din Arad
  • Formaţia de dansuri ”MOŞTENITORII  CHERELUŞ”
  • Formaţia de dansuri ”JUNII SELEUŞULUI”
  • Formaţia de dansuri ”ALDEŞTEANA”
  • Grup de dansatori“ZESTREA” din Şagu
  • Grup de dansatori“ZĂRANDUL” din Arad
  • Solist  vocal Roxana Suciu
  • Solist  vocal Mădălina Păcurar
  • Solist  vocal Roberta Selagea
  • Solist  vocal Bogdan Boca
  • Solist  vocal Şerban Vlad
  • Solist instrumentist Ana Flavius Darius
  •  Ansamblul de cântece şi dansuri“FLORILE MUREŞULUI” din Vladimirescu
  • Formaţia de dansuri “ZESTREA” din Şagu
  • Formaţia de dansuri “ALDEŞTEANA” din Aldeşti
  • Grup vocal“FLORILE PODGORIEI”
  • Solist vocal Morar Paula
  • Solist vocal Stoica Dariana
  • Solist instrumentist Dragoş Adelin Florin
  • Solist vocal Bortiş Maria Cristina
  • Solist vocal Lupşa Sorina
  • Solist vocal Şiclovan Razvan
  • Solist vocal Drăgan Alexandra
Împarte cu prietenii tăi: