În această seară Sala Mare a Teatrului Naţional găzduieşte cea de-a XI-a ediţie a Premiilor Gopo, varianta românească a Oscarurilor, mult mai tânără, dar şi mai modestă, organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei. În definitiv, la noi trofeul este doar un omuleţ, cel creat de maestrul animaţiei româneşti Ion Popescu – Gopo, şi nu statueta unui bărbat, aşa cum oferă Academia Americană a Filmului. Gala de decernare a Premiilor Gopo începe de la ora 20:40 şi este transmisă în direct de postul naţional de televiziune, TVR 2, la Radio România Cultural, dar şi online pe www.premiilegopo.ro. Însă ceremonia de decernare a premiilor este precedată de cea a sosirii invitaţilor pe covorul roşu, transmisă şi aceasta de TVR 2, de la ora 20:00.

Alex Bogdan

Cunoscutul actor Alexandru Bogdan, care e absolvent şi de regie, va fi amfitrionul galei pentru al doilea an consecutiv. Aşa că sigur va fi presărată cu destule momente comice şi satirice.

Printre actorii care vor înmâna mult-râvnitele statuete se numără: Victor Rebengiuc, Dana Dogaru, Marian Râlea, Diana Cavallioti, Ana Ularu, Raluca Aprodu sau Tudor Istodor.

Sieranevada

Drama „Sieranevada”, în regia lui Cristi Puiu, are 16 nominalizări la 13 categorii, fiind urmată de: debutul lui Bogdan Mirică, „Câini”, cu 13 nominalizări; „Inimi cicatrizate” de Radu Jude, cu 12 nominalizări şi „Bacalaureat” de Cristian Mungiu, cu 9 nominalizări.

Până să aflăm care dintre nominalizări se transformă în statuete, ştim sigur trei câştigători: actorul Ion Dichiseanu, căruia i se oferă Premiul pentru Întreaga Carieră, actorul Valentin Uritescu distins cu Premiul Gopo pentru Întreaga Activitate şi Constantin Petre care primeşte un Premiu Special pentru cele mai spectaculoase efecte speciale, manevrarea maşinilor de fum sau a armelor de foc din producţii româneşti şi internaţionale, la care lucrează de peste 40 de ani şi pentru care a fost  poreclit de colegii din breaslă „Nea Bombi” sau „Bombardel”.

Dacă doriţi să vă faceţi propriul palmares, vă prezentăm:

LISTA NOMINALIZĂRILOR LA PREMIILE GOPO 2017

CEL MAI BUN FILM (LUNGMETRAJ)
„Bacalaureat”, producător Cristian Mungiu (Mobra Films), regia Cristian Mungiu
„Câini”, producător Marcela Ursu (42KM Film), regia Bogdan Mirică
„Două lozuri”, producător Dragoş Bucur (Actoriedefilm.ro), regia Paul Negoescu
„Inimi Cicatrizate”, producător Ada Solomon (Hi Film Productions), regia Radu Jude
„Sieranevada”, producător Anca Puiu (Mandragora), regia Cristi Puiu

CEL MAI BUN REGIZOR (LUNGMETRAJ)
Cristian Mungiu pentru filmul „Bacalaureat”
Bogdan Mirică pentru filmul „Câini”
Adrian Sitaru pentru filmul „Ilegitim”
Radu Jude pentru filmul „Inimi Cicatrizate”
Cristi Puiu pentru filmul „Sieranevada”

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
Adrian Titieni pentru rolul Romeo din filmul „Bacalaureat”
Gheorghe Visu pentru rolul Hogaş din filmul „Câini”
Bogdan Dumitrache pentru rolul George din filmul „Dublu”
András Hatházi pentru rolul Lucian din filmul „Orizont”
Mimi Brănescu pentru rolul Lary din filmul „Sieranevada”

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
Medeea Marinescu pentru rolul Monica din filmul „03.Bypass”
Maria Drăguş pentru rolul Eliza din filmul „Bacalaureat”
Alina Grigore pentru rolul Sasha din filmul „Ilegitim”
Rodica Lazăr pentru rolul Andra din filmul „Orizont”
Dana Dogaru pentru rolul Nuşa din filmul „Sieranevada”

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
Petre Ciubotaru pentru rolul Viceprimar Bulai din filmul „Bacalaureat”
Vlad Ivanov pentru rolul Samir  din filmul „Câini”
Adrian Titieni pentru rolul Victor  din filmul „Ilegitim”
Șerban Pavlu pentru rolul Doctorul Ceafalan din filmul „Inimi cicatrizate”
Sorin Medeleni pentru rolul Tony din filmul „Sieranevada”

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR  (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
Judith State pentru rolul Sandra din filmul „Sieranevada”
Ana Ciontea pentru rolul Tanti Ofelia din filmul „Sieranevada”
Tatiana Iekel pentru rolul Tanti Evelina din filmul „Sieranevada”
Cătălina Moga pentru rolul Laura din filmul „Sieranevada”
Viorica Geantă Chelbea pentru rolul Mătăsica din filmul „Miracolul din Tekir”

CEL MAI BUN SCENARIU  (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
Cristian Mungiu pentru filmul „Bacalaureat”
Bogdan Mirică pentru filmul „Câini”
Paul Negoescu pentru filmul „Două lozuri”
Radu Jude pentru filmul „Inimi Cicatrizate”
Cristi Puiu pentru filmul „Sieranevada”

CEA MAI BUNĂ IMAGINE (LUNGMETRAJ)
Andrei Butică pentru filmul „Câini”
Pătru Păunescu pentru filmul „Dublu”
Marius Panduru pentru filmul „Inimi Cicatrizate”
Oleg Mutu pentru filmul „Orizont”
Barbu Bălăşoiu pentru filmul „Sieranevada”

CEL MAI BUN MONTAJ (LUNGMETRAJ)
Mircea Olteanu pentru filmul „Bacalaureat”
Roxana Szel pentru filmul „Câini”
Mircea Olteanu, Theo Lichtenberger pentru filmul „Ilegitim”
Cătălin Cristuţiu pentru filmul „Inimi Cicatrizate”
Letiţia Ştefănescu, Ciprian Cimpoi pentru filmul „Sieranevada”

CEL MAI BUN SUNET (LUNGMETRAJ)
Constantin Fleancu, Mircea Olteanu, Olivier Do Huu pentru filmul „Bacalaureat”
Sam Cohen, Sebastian Ysemlze, Hervé Buirette pentru filmul „Câini”
Ioan Filip, Dan Ştefan Rucăreanu pentru filmul „Ilegitim”
Dana Bunescu, Cristinel Şirli pentru filmul „Inimi Cicatrizate”
Jean Paul Bernard, Filip Mureşan, Christophe Vintrignier pentru filmul „Sieranevada”

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ (LUNGMETRAJ)
Mircea Florian pentru filmul „03.Bypass”
Codrin Lazăr, Sorin Romanescu pentru filmul „Câini”
Jean Paul Wall pentru filmul „Dincolo de calea ferată”
Flora Pop, Alin Zăbrăuţeanu pentru filmul „Două lozuri”
Cristian Lolea pentru filmul „Orizont”

CELE MAI BUNE DECORURI (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
Vali Ighigheanu pentru filmul „Afacerea Est”
Simona Pădureţu pentru filmul „Bacalaureat”
Augustina Stanciu pentru filmul „Câini”
Cristian Niculescu pentru filmul „Inimi cicatrizate”
Cristina Barbu pentru filmul „Sieranevada”

CELE MAI BUNE COSTUME (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
Elena Stozanova pentru filmul „Câini”
Mălina Ionescu pentru filmul „Două lozuri”
Dana Păpăruz pentru filmul „Inimi Cicatrizate”
Carmen Cristea pentru filmul „Miracolul din Tekir”
Maria Pitea, Doina Răducuț pentru filmul „Sieranevada”

CEL MAI BUN MACHIAJ ȘI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
Nicoleta Toader, Andreea Dardea pentru filmul „#Selfie 69”
Gabriela Creţan pentru filmul „Câini”
Gina Dan, Ada Radu pentru filmul „Două lozuri”
Bianca Boeroiu, Domnica Bodogan pentru filmul „Inimi Cicatrizate”
Stefanija Roso, Mojca Gorogranc pentru filmul „Sieranevada”

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT (LUNGMETRAJ)
„Câini” (regia Bogdan Mirică)
„Discordia” (regia Ion Indolean)
„Dublu” (regia Catrinel Dănăiaţă)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR
„Camera obscură”, regia Gheorghe Preda
„Doar o răsuflare”, regia Monica Lăzurean-Gorgan
„Imagini din vis”, regia Sorin Luca
„În căutarea tatălui pierdut”, regia Ionuţ Teianu
„Varză, cartofi şi alţi demoni”, regia Şerban Georgescu

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ
„4:15 PM Sfârşitul lumii”, regia Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Şarga
„Mă cheamă Costin”, regia Radu Potcoavă
„Ninel”, regia Constantin Popescu
„Pipa, sexul şi omleta”, regia Ana-Maria Comănescu
„Proiecţionistul”, regia Norbert Fodor

TÂNĂRĂ SPERANȚĂ
Matei Lucaci-Grunberg pentru regia scurtmetrajului „Oase pentru Otto”
Anamaria Antoci pentru producţia filmului „Ilegitim”
Carla Fotea pentru producţia scurtmetrajului „Pipa, sexul şi omleta”
Ilinca Hărnuţ pentru rolul din „Inimi cicatrizate”
Lucian Teodor Rus pentru rolul din „Inimi cicatrizate”

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN DISTRIBUIT ÎN ROMÂNIA
„Fiul lui Saul”/„Saul Fia”, regia László Nemes
„Toni Erdmann” /„Toni Erdmann”, regia Maren Ade
„Mlaştina” /„La Isla Minima”, regia Alberto Rodríguez
„Despre oameni şi oi” /„Rams”, regia Grímur Hákonarson
„Un porumbel cugetând pe o ramură” / „A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence”, regia Roy Andersson)

Împarte cu prietenii tăi: